Spoločnosť na Slovensku je opakovane traumatizovaná neetickým správaním politikov prichytených pri plagiátorstve. Nie je to tak dávno, čo SKU vyzývala bývalú ministerku školstva Martinu Lubyovú k maximálnej angažovanosti a zaujatiu jednoznačného postoja vo vzniknutej kauze plagiátorstva Andreja Danka. Pobúrenie učiteľskej obce, študentov aj občanov ostalo bez konkrétnych riešení. A história sa opakuje. Po voľbách, ktoré mali priniesť zmenu politickej kultúry, sme sa opäť stali svedkami dehonestácie vzdelania ako jednej z najvyšších hodnôt.

Je neprípustné, aby sa podvádzanie pri písaní záverečných vysokoškolských prác ospravedlňovalo pracovným zaneprázdnením a nepoctivosť bola normou. Rezolútne odmietame akceptovať možnosť podvodu ako dôsledku zlého nastavenia vzdelávacieho systému. O to viac, ak to takto vysvetľuje jeden z najvyšších ústavných činiteľov. Táto kauza je v rozpore s programovým vyhlásením vlády o zvyšovaní úrovne školstva. 

Vo vyspelých demokraciách je štandardom vyvodenie zodpovednosti už pri podozrení z podvádzania. Za adekvátnu odpoveď pre spoločnosť považujeme jasné preukázanie základnej politickej kultúry.