Vyjadrenie SKU ku kauze plagiátorstva predsedu parlamentu Borisa Kollára

Spoločnosť na Slovensku je opakovane traumatizovaná neetickým správaním politikov prichytených pri plagiátorstve. Nie je to tak dávno, čo SKU vyzývala bývalú ministerku školstva Martinu Lubyovú k maximálnej angažovanosti a zaujatiu jednoznačného postoja vo vzniknutej kauze plagiátorstva Andreja Danka. Pobúrenie učiteľskej obce, študentov aj občanov ostalo bez konkrétnych riešení. A história sa opakuje. Po voľbách, ktoré mali priniesť zmenu politickej kultúry, sme sa opäť stali svedkami dehonestácie vzdelania ako jednej z najvyšších hodnôt.

Je neprípustné, aby sa podvádzanie pri písaní záverečných vysokoškolských prác ospravedlňovalo pracovným zaneprázdnením a nepoctivosť bola normou. Rezolútne odmietame akceptovať možnosť podvodu ako dôsledku zlého nastavenia vzdelávacieho systému. O to viac, ak to takto vysvetľuje jeden z najvyšších ústavných činiteľov. Táto kauza je v rozpore s programovým vyhlásením vlády o zvyšovaní úrovne školstva. 

Vo vyspelých demokraciách je štandardom vyvodenie zodpovednosti už pri podozrení z podvádzania. Za adekvátnu odpoveď pre spoločnosť považujeme jasné preukázanie základnej politickej kultúry.