Slovenská komora učiteľov a Nadácia Zastavme korupciu podali trestné oznámenie za “hacknutie” štátneho webu o kvalifikáciách

Zástupcovia Slovenskej komory učiteľov a Nadácie Zastavme korupciu podali v utorok 18.decembra na Generálnej prokuratúre v Bratislave trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v prípade nefungujúceho štátneho webu “kvalifikacie.sk”. Podľa Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV), pod ktorý web patrí, bola stránka hacknutá”. Jej vývoj mohol stáť niekoľko miliónov eur, do opravy pôjde ďalších 39-tisíc. 

 Stránka “kvalifikacie.sk”, ktorá je nefunkčná od júna 2018, mala slúžiť ako register kvalifikácií uznávaných na Slovensku. Web je súčasťou eurofondového národného projektu “Tvorba Národnej sústavy kvalifikácií” z roku 2013 s celkovým rozpočtom viac ako 24 miliónov eur. O nevyžiadanej aktivite zvonku, teda “hacknutí” webu, hovorí ŠIOV v zákazke z novembra 2018, ktorou chce inštitút web opäť sfunkčniť.

“Chceme vedieť, kto môže za to, že tento web nefunguje, či z neho neunikli osobné údaje a či sa tomu dalo predísť. Ak by ŠIOV alebo ministerstvo školstva zabezpečovali dostatočnú údržbu webu, k žiadnemu “hacknutiu” by veľmi pravdepodobne neprišlo,” hovorí Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu.

“Je to ďalší príklad toho, na aké projekty sa v školstve nájdu peniaze a čo všetko sa dá z eurofondov na Slovensku uživiť. Najsmutnejšie na tejto situácii je, že za pol roka, čo je tento miliónový web nefunkčný, reálne asi nikomu nechýbal,” hovorí prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.

Podľa zmluvy medzi Štátnym inštitútom odborného vzdelávania a firmou Asseco z roku 2014 stálo vytvorenie “aplikačného softvéru”, pod ktorý spadá aj dnes nefunkčný web, viac ako dva milióny eur bez DPH. Podľa novej zmluvy medzi ŠIOV a Asseco z novembra 2018 bude oprava webu stáť ďalších 39-tisíc eur bez DPH.


V médiách:

https://www.aktuality.sk/clanok/652493/slovenska-komora-ucitelov-a-nadacia-zastavme-korupciu-podali-trestne-oznamenie/

https://domov.sme.sk/c/22011478/komora-ucitelov-a-zastavme-korupciu-podali-trestne-oznamenie-pre-nefunkcny-web.html

http://www.humanisti.sk/view.php?cisloclanku=2018120044

https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/495665-na-skolsky-portal-zautocili-hackeri/