Nemáme ministerku, máme systém našich ľudí

Situácia okolo nového ministra či ministerky školstva je žiaľ potvrdením, že školstvo nie je prioritou ani politikov ani ústavných činiteľov. Za 30 rokov sme boli svedkami toľkých a takých ministrov, že okrem humoru a smiechu cez slzy nám nič iné neostávalo. Pretekali sa, kto sa väčšou hlúposťou či novelou zapíše do dejín.

Včera skrsla po relatívne dobrom ministrovi J. Horeckom a schválenej veľkej novele školského zákonanádej, že ministerstvo aspoň na krátky čas povedie už druhý odborník v krátkom čase – odborníčka Miroslava Hapalová. Analytička, psychologička a autorka Plánu obnovy, osobnosť, ktorá viac ako krik uznáva dáta, verejnú diskusiu, hodnoty inkluzívneho vzdelávania, inovácií, stretnutí odborníkov z rôznych oblastí. Za svoju odbornosť a profesionalitu táto odborníčka musela nakoniec odísť a nebola odvolaná p. Horeckým, ale ľuďmi okolo p. exministra Grohlinga, ktorí ju nominovali. Zdá sa, že ich prerástla alebo by mohla vidieť do zákaziek, nedodaných tabletov a iných aktivít a pseudoreforiem.

Prezidentka sa rozhodla zostaviť svoj tím odborníkov, vyskladali sa tu ľudia s vysokým odborným kreditom. A pravdepodobne, ako zaznelo, si ich aj dlhšie pripravovala. Školstvo si však opäť nezaslúži svojho “Ódora”. Lebo OZPŠaV, združenie základných škôl a ďalšie organizácie v súčinnosti s niekoľkými zamestnancami ministerstva slúžia intrigám a zákulisným ťahom a pošpiňujú povesť slušných ľudí. A sú na to hrdí. V komore píšeme svoje stanoviská verejne a podpisujeme sa pod svoje listy.

Vyzývam preto prezidentku, aby nepodľahla tlakom bývalého ministra školstva a jeho ľudí a vymenovala odborníkov, ktorí sú pripravení prebrať krízový manažment. Aby sme nedopadli ako v septembri 2022, že ako jediný rezort budeme bez ministra. Je to hanba a o to viac, že sa na tom podieľajú organizácie, ktoré majú zastupovať školy a učiteľov. Majú viesť transparentnú a otvorenú komunikáciu. Ako hrádzu extrémizmu.

Viktor križo

P.S.: Prekvapujúco v Komore nikomu p. Hapalová neponúkla žiadnu funkciu na ministerstve ani iných organizáciách.