V schránke SKU sme našli ďalšiu otázku:
Zaujímalo by ma, ako si máme plánovať dovolenky, keďže máme nárok na 45 dní a musíme ju rozplánovať na 56 dní. Pýtam sa, čo si mám vybaviť na tých 11 dní…priepustky? A čo ak mi ju nikto len tak nedá, či si mám vymýšľať diagnózy?
Tu je naša odpoveď:
Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca (§ 111 ods. 1 Zákonníka práce). Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca ( § 111 ods. 5 Zákonníka práce).
Plánom čerpania dovoleniek sa má zabezpečiť, aby pedagogickí zamestnanci škôl a školských zariadení, ktoré nemajú prevádzku v čase letných prázdnin, čerpali prevažnú časť dovolenky cez letné prázdniny. Obdobne sa postupuje aj u riaditeľov a zástupcov riaditeľov škôl a školských zariadení, ktorých prítomnosť na pracovisku v čase letných prázdnin sa vyžaduje len vo výnimočných prípadoch. Časť dovolenky (obvykle 1/5) po dohode so zástupcami zamestnancov môže umožniť čerpať čerpať mimo školských prázdnin.
Výmera dovolenky pre PZ a OZ 8 týždňov, v kolektívnej zmluve vyššieho stupňa na kalendárny rok 2021 je dohodnutá na 9 týždňov. Ani tento rozsah však nepokrýva počet dní prázdnin, práve preto je potrebné v pláne dovoleniek pre zamestnancov školy stanoviť, ktoré dni bude umožnené zamestnancom čerpať dovolenku a ktoré dni je nariadené čerpanie dovolenky v zmysle Zákonníka práce (ide predovšetkým o časť letných prázdnin). Zamestnávateľ musí zohľadniť fakt, že dovolenka zamestnancov na kalendárny rok nepokryje celý rozsah prázdnin a že prázdniny majú žiaci, nie pedagogickí a odborní zamestnanci. Preto im na ostatné dni: 1. musí umožniť prácu (v škole alebo z domu), 2. môže v podnikovej kolektívnej zmluve dohodnúť ďalšie dni dovolenky nad rámec kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa, 3. môže umožniť čerpať náhradné voľno. |
Zamestnávateľ nemôže prikázať zamestnancovi čerpanie náhradného voľna ako náhradu za dovolenku ani počas prázdnin, môže sa s ním na tom dohodnúť. Ak sa na čerpaní NV nedohodnú do 3 mesiacov (od 1. 1. 2022 do 2 mesiacov) alebo v inom dohodnutom čase, patrí zamestnancovi mzda a mzdové zvýhodnenie 30% (§ 19 (1) zákona 553/2003 Z. z.).
Zamestnávateľ sa príkazom alebo odporúčaním tzv. „čerpania“ práceneschopnosti počas prázdnin podieľa a navádza zamestnanca na trestný čin subvenčného podvodu zneužitia nemocenského poistenia.
V čase núdzového stavu podľa § 250b platí skrátená lehota na určenie dovolenky (7 dní) a tiež právo zamestnávateľa a zamestnanca na vykonávanie práce z domu.